Genel Bilgiler:

İli                           : Sivas

İlçesi                     : Merkez

Eğitim Verdiği Tematik Alanın Adı: Bilişim Teknolojileri

Derslik Sayısı    : 24

Atölye ve laboratuvar sayısı: 3 Fen Laboratuvarı, 5 Bilgisayar Atölyesi

Öğrenci Sayısı   : 333

Öğretmen Sayısı: 39

Pansiyon Kapasitesi (varsa): Yok

Tematik Lise: Okulumuz 2017 – 2018 Eğitim – Öğretim yılı itibarı ile “Özel Program ve Proje uygulayan TEMATİK Okul kapsamına alınmış olup ülkemizde “Bilişim Teknolojileri Alanında” açılmış olan ilk ve tek tematik okuldur.

Okulun Tarihçesi:

Okulumuz İç Anadolu Bölgesinde Sivas ili Diriliş Mahallesinde 2012- 2013 Eğitim Öğretim yılında, adını mahallesinden alarak Diriliş Ticaret Meslek Lisesi adıyla orta öğretim düzeyinde mesleki ve teknik eğitim veren bir okul olarak eğitim öğretime başlamıştır. 2013-2014 Eğitim Öğretim yılından itibaren Bilişim Teknolojileri, Pazarlama ve Perakende ve Ulaştırma Hizmetleri alanlarına öğrenci alarak eğitim faaliyetlerini devam ettirmiştir. 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılında Bilişim Teknolojileri alanında Bilgisayar Teknik Servisi ve Web Programcılığı dalına, Pazarlama Perakende alanında Sigortacılık dalına, Ulaştırma Hizmetleri alanında ise Lojistik dalına öğrenci kabul etmiştir. İlk mezununu 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında vermiştir. 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı itibarı ile Özel Program ve proje uygulayan TEMATİK Okul kapsamına alınmış olup 1 Müdür, 2 Müdür Yardımcısı, 39 öğretmen ile ve toplam 333 öğrencisi ile Eğitim Öğretime devam etmektedir. Okulumuz da 1 tane konferans salonu, 3 tane fen laboratuvarı (Fizik – Kimya - Biyoloji), 5 tane Bilgisayar Atölyesi (15+1 bilgisayarlı), 1 kantin ve 1 tane spor salonu bulunmaktadır.

Okulda Eğitim Verilen Tematik Alan İle İlgili Bilgiler:

Okulumuz da Mesleki ve Teknik eğitime yönelik farkındalığın olumlu yönde değerlendirilmesine katkı sağlamak ve sektörün ihtiyaç duyduğu elemanları yetiştirmek için Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adıyla Bilişim Alanında eğitim veren ülkemizin tek tematik meslek lisesidir. Bu alanın amacı; Öğrencileri gündelik hayat ve iş dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan bilgisayar alanında, yazılım ve donanıma hâkim bireyler haline getirmek; onları geleceğe ve ülke ekonomisindeki yeni yerlerine hazırlamak, öğrencileri bilgisayar teknolojilerini kullanabilen, ülke kalkınması yolunda önemli adımlar atabilen, iyi kararlar verebilen ve bu kararlara katılabilmek için, genel ve teknolojik anlamda usta birer okur-yazar olan bireyler haline getirmek ve onların Bilişim Teknolojileri alanında istihdam edilebilmelerini sağlamaktır.

Okulumuzda Bilişim Teknolojileri Alanı altında 3 dalda eğitim verilmektedir.

Bilgisayar Teknik Servisi Dalı: Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılımı kurulumu, bakım ve arıza giderme işlemleri ve bilgisayarla kontrol edilebilen sistemler kurmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

Veri Tabanı Programcılığı Dalı: Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım kurulumu, veri tabanı ve programlama dilinin kurulumu, veri tabanının oluşturulması ve yönetimi, yazılım geliştirme, hata giderme, bakım ve yedek almaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

Web Programcılığı Dalı: Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım olarak kurulumu bilgilerinin yanında, web sitesi tasarımına ve programlama dilleri yardımıyla etkileşimli web uygulamaları hazırlanmasına yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

 

Sektörle İşbirliği Protokolleri:

Mesleki eğitim ve sektörle işbirliğinin artırılması kapsamında 4 tane protokol imzalanmıştır.

15 Nisan 2017 tarihinde ESTAŞ Eksantrik Sanayi ve A.Ş ile 10 yıllığına iş birliği protokolü yapılmıştır. Bu protokol gereği öğrencilerimiz ESTAŞ bünyesinde kurulan AR-GE biriminde beceri eğitimine 4 öğrenci istihdam edilmiştir.

B. 26 Aralık 2016 tarihinde Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi A.Ş Genel Müdürlüğü ile 5 yıl süreli iş birliği protokolü yapılmıştır. Bu protokol gereği öğrencilerimiz kurum bünyesindeki Bilgi İşlem biriminde beceri eğitimine 3 öğrenci istihdam edilmiştir. C. 27 Aralık 2016 tarihinde Sivas Numune Hastanesi ile 5 yıl süreli iş birliği protokolü yapılmıştır. Bu protokol gereği öğrencilerimiz kurum bünyesindeki çeşitli birimlerde beceri eğitimine 10 öğrenci istihdam edilmiştir. D. 8 Nisan 2017 tarihinde Türk Hava Yolları Teknik A.Ş Genel Müdürlüğü ile 3 yıl süreli iş birliği protokolü yapılmıştır.

Okulumuzdan İzlenimler